Domů > Novinky > Výše důchodu

Výše důchodu

Česká správa sociálního zabezpečení pravidelně informuje veřejnost o výši důchodu v ČR. Průměrný důchod v České republice během posledních několika let pravidelně rostl, takže současní důchodci se v oblasti sociálního zabezpečení mohou spolehnout na stát. Výše důchodu je dána aritmetickým průměrem všech vyplácených starobních důchodů. I zde však platí, že existují starobní důchody, jež výrazně zkreslují průměrný důchod.

Průměrný důchod v ČR

Dle posledních zveřejněných dat České správy sociálního zabezpečení byl průměrný důchod v ČR 10 740 Kč. Zatímco výše důchodu u žen byla 9750, tak průměrný důchod mužů dosahoval 11 908 Kč. Jednoduchou optikou lze zjistit, že rozdíl mezi průměrným důchodem ženy a muže je skoro 2000 Kč. Tato nerovnost je častým terčem kritiky organizací, jež se zabývají rovnoprávností žen a mužů.

Důchod 2013

Dle údajů České správy sociálního zabezpečení lze očekávat, že důchody 2013 se budou navyšovat pouze v omezené míře. Zatímco dříve bylo zvykem navyšovat důchody o plnou inflaci, tak Vláda ČR pro důchody 2013 prosadila navýšení pouze o necelou polovinu inflace. Reálná výše důchodů tak poprvé po několika letech poklesne. Důchodce čekají horší časy.

Starobní důchody

Počet starobních důchodů, které vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení v roce 2012 přesáhl hranici 2,34 milionu. Přitom ještě v roce 2007 počet vyplácených starobních důchodů nepřesáhl úroveň 2 milionů. Tyto čísla krásně ilustrují situaci, která vede Vládu ČR k zásahům do systému sociálního zabezpečení.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


devět − 5 =