Domů > Novinky > Víte, kolik odvádíte státu?

Víte, kolik odvádíte státu?

Sociální pojištění patří k těm výdajům, které velmi výrazně očešou každou výplatu. Je tedy s podivem, že většina lidí přesně neví, kolik platí na sociální pojištění. Dle nedávných průzkumů si jen malá část obyvatelstva uvědomuje, jak moc je jejich výplata zatížena různými odvody a daněmi. Přitom z každých sto korun na výplatní pásce odchází dalších 28 korun na účet správy sociálního zabezpečení.

Odvody u zaměstnavatele

Každý zaměstnavatel odvádí za práci svého zaměstnance 25 % jeho mzdy na sociální pojištění. Pokud tedy zaměstnanec vydělá 100 Kč, tak zaměstnavatel za tuto práci zaplatí 100 Kč zaměstnanci a dalších 25 Kč na odvody sociálního pojištění. Ze sociálního pojištění se zaplatí 21,5 Kč na důchodové pojištění, 2,3 Kč na nemocenské pojištění a 1,2 Kč na státní politiku nezaměstnanosti. Ve své podstatě jedna pětina výdělku každého zaměstnance je odvedena přes zaměstnavatele na sociální pojištění.

Odvody u zaměstnance

Vedle odvodů u zaměstnavatele je zapotřebí uvést ještě odvody u zaměstnance. Pokud použijeme naší modelovou situaci, pak z vydělané 100 Kč dostane zaměstnanec jenom 93,5, neboť 6,5 Kč si stát vezme na sociální pojištění. Celých 6,5 Kč přitom odchází na důchodové pojištění.

Kolik odvede zaměstnanec celkem?

Suma sumárum nakonec zaměstnanec za to, že si vydělal 100 Kč, odvede státu jenom na sociálním pojištění 31,5 Kč. Každý měsíc tedy každý pracující zasponzoruje státní sociální politiku celou třetinou svého příjmu.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


sedm + 7 =