Domů > Nezařazené > Spořte si na důchod již teď

Spořte si na důchod již teď

Důchod je pro každého pracujícího vytouženou odměnou za celoživotní práci. Bohužel zhoršující se ekonomická kondice veřejných rozpočtů vede dle mnohých odborníků k rostoucím obavám ohledně vyplácení státních důchodů. Roste tedy tlak na střadatele, aby si během svého aktivního života více spořil na důchod. Řádně nastavené spoření na důchod může dotyčné ochránit před výrazným propadem příjmů.

Státní podpory

Základem každého spoření na důchod by měly být konzervativní produkty, které jsou podporovány státem. Střadatel krom jistého zhodnocení získá i státní podporu, která výrazně zlepší ziskovost daného spoření. Každé takové spoření znamená pro střadatele zvyšující se objem finančních prostředků a tím i zlepšení vyhlídek na stabilní důchod. Základem spoření na důchod by se měly stát penzijní připojištění a stavební spoření.

Akcie a dluhopisy

Pro českého střadatele je velmi typická jeho konzervativní povaha. Zatímco v západních zemích je zcela běžné, že lidé spoří v akciích nebo dluhopisech, tak český střadatel má k těmto instrumentům odpor. Spoření na důchod však dává unikátní prostor pro dlouhodobé strategie, které si mohou dovolit vyšší rizika, neboť jim dokáže časový horizont pomoci.

Finanční plány

Pro spoření na důchod je dobré udělat si finanční plán. Těch existují stovky. Od free verzí, které lze stáhnout na internetu, po velmi drahé profesionální finanční plány. Některé banky poskytují finanční plány zdarma, avšak takové připomínají spíše čmáranice, které nemají s finančními plány nic společného. Další variantou jsou placené finanční plány, které stojí i několik tisíc korun, za to však mají poměrně vysokou vypovídací hodnotu a jsou schopny dané osobě pomoci.

 

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


dva + = 7