Domů > Novinky > Sociální zabezpečení se již brzy změní

Sociální zabezpečení se již brzy změní

Sociální zabezpečení si již brzy projde velkou změnou. Systém, který byl po dlouhá léta neměnný, se v roce 2013 kompletně obmění. Základem reformy sociálního zabezpečení bude vytvoření třech pilířů důchodového systému. Ty budou mít za úkol posílit individuální potřebu spoření. Stát dá nově prostor lidem, aby si sami začali spořit na důstojné stáří. Změny zasáhnou především nejmladší skupinu pracujících. Dnešní dvacátníci a třicátníci se budou muset přizpůsobit situaci.

První pilíř důchodů

Pod pojmem první pilíř důchodů si každý musí představit klasické státní starobní důchody. Ty zůstanou i v roce 2013 neměnné. Co se však bude měnit, je postupné navyšování věku odchodu do důchodu. Takže současní třicátníci musí počítat s tím, že se jim odchod do důchodu o několik let protáhne. Druhá skutečnost je, že budoucí výše důchodů je zahalena v mlze, neboť nikdo neví, kolik peněz bude mít stát na důchody.

Druhý pilíř důchodů

Druhý pilíř důchodů je úplnou novinkou. Jde o možnost individuálního spoření, jež se skládá z prostředků odvedených na sociální pojištění a vlastních vkladů. Hlavní výhodou druhého pilíře je diverzifikace důchodů. Účastník již nebude plně závislý na výši důchodů od státu. Bude mít část vlastních prostředků naspořeno v druhém pilíři, ze kterého pak bude pobírat druhý důchod.

Třetí pilíř důchodů

Třetí pilíř důchodů je staré a známé penzijní připojištění. To však v roce 2013 dostane nový kabát. Bude mu více posílena   možnost zhodnocení peněz a také ukládání větších finančních prostředků. Navýšením objemu prostředků ve třetím pilíři získá sociální zabezpečení větší prostor pro úpravu ostatních systémů. Sociální zabezpečení by se tak mělo stát méně náchylné k deficitům.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


osm − 1 =