Domů > Nezařazené > Sociální pojištění vedlejší činnost

Sociální pojištění vedlejší činnost

Česká republika patří mezi země s největším počtem aktivních ič na jednoho obyvatele. Čeští zaměstnanci pravidelně řeší své přivýdělky přes založení si ič a různé domácí práce nebo finanční poradenství. Založením ič se však každý zaměstnanec dostane do situace, kdy musí řešit odvody na sociální pojištění a zdravotní pojištění. V případě, že by tyto odvody dotyčný neřešil, pak se může dostat do sporu se zákonem a hrozí mu trest. 

Vedlejší činnost

Ačkoliv je podnikání v České republice dle mnohých nezávislých institucí velmi složité, tak založení ič a následných provoz vedlejší činnosti není tak složitý. Správa sociálního zabezpečení nevyžaduje první rok vedlejší činnosti zálohy na sociální pojištění, neboť ty jsou placeny již z hlavní činnosti prostřednictvím odvodů sociálního pojištění zaměstnavatele. Výše odvodů sociálního pojištění je ovlivněna u vedlejší činnosti výsledkem prvního roku podnikání.

Výše záloh na sociální pojištění

Zálohy na sociální pojištění se určují dle výsledku podnikání z předchozího roku. To znamená, že v případě, kdy podnikání loňský rok nedopadlo ziskově, pak dotyčný neodvádí žádné měsíční zálohy. Hraniční částka, která určuje, zda dotyčný má nebo nemá povinnost záloh na sociální pojištění, byla 60 tisíc korun. Ve své podstatě, pokud si dotyčný přivydělal měsíčně 5tisíc korun navíc, pak nemusí platit sociální pojištění. Postačí, pokud odvádí sociální pojištění z hlavní činnosti. Samozřejmě však musí z těchto zisků odvádět daň z příjmu.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


4 + šest =