Domů > Novinky > Sociální pojištění se již brzy změní

Sociální pojištění se již brzy změní

Sociální zabezpečení se v České republice brzy změní. Část odvodů na sociální pojištění začne být přesměrovávána na individuální investorské účty. Ty vzniknou individuálním rozhodnutím každého plátce sociálního pojištění. Půjde o vznik doplňkového druhého pilíře důchodového systému. Sociální zabezpečení v České republice tak získá nový prvek, který by měl pomoci v budoucnosti zamezit výpadkům ve výplatách státních důchodů. Důchodový systém se začne opírat o tři pilíře důchodového spoření.

Druhý pilíř doplňkového spoření startuje

Od 2.ledna si může každý plátce sociálního pojištění sjednat druhý pilíř doplňkového spoření. Pro plátce sociálního pojištění to znamená možnost vyvést si 3 % z odvodů na sociální pojištění na soukromý investorský účet, ze kterého mu bude později vyplácen přídavný důchod.

Investiční možnosti ve druhém pilíři

Na výběr bude mít každý investor ze čtyř investičních programů. Dle rozdílných investičních strategií bude mít každý investor jiné možnosti zhodnocení vlastních prostředků a jiné potenciály výnosů. Konzervativní programy budou nabízet jisté zhodnocení okolo 2% ročně, zatímco dynamické investice nabídnou potenciál 8% výnosu ročně.

Kdo bude spravovat druhý pilíř?

Zatímco klasické sociální zabezpečení spravuje sociální pojišťovna, Česká správa sociálního zabezpečení, tak druhý pilíř bude plně v režii penzijních společností. Česká správa sociálního zabezpečení, která v současné době funguje jako sociální pojišťovna, bude mít u druhého pilíře pouze dozorčí funkci. Česká správa sociálního zabezpečení bude pouze přesměrovávat část odvodů ze sociálního pojištění na individuální účty. Samotné investování prostředků však bude záviset pouze na penzijních společnostech a jejich klientech.

 

 

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


šest − = 1