Domů > Novinky > sKarta pro zdravotně postižené

sKarta pro zdravotně postižené

Zdravotně postižení hlásí první vyhranou bitvu se státním aparátem. Ten po zdravotně postižených požadoval, aby jim byly sociální dávky vypláceny přes sKartu. Zdravotně postižení se takovému vyplácení vehementně bránili, neboť se dle jejich názoru jedná o diskriminaci a navíc je to velmi drahé. Po Ministerstvu práce a sociálních věcí požadovali, aby celý nápad s sKartami kompletně zrušilo. Až tento týden vydalo ministerstvo prohlášením, ve kterém užívání sKaret oficiálně upravuje.

sKarta zdravotně postiženého

Dle původního plánu měl mít každý zdravotně postižený sKartu, na kterou by mu chodily sociální dávky od státu. Ty by si zdravotně postižený vybíral, přes síť bankomatů. Tady se však objevil hned první problém. Výběry z bankomatů nebyly zadarmo. Česká spořitelna jako výhradní výrobce a provozovatel sKaret požadovala poplatek za výběr z bankomatu. sKarty měly přitom státní kase ušetřit sta miliony, neboť by ušetřila na klasickém doručování invalidních důchodů a posílání sociálních dávek.

Změna sKaret pro zdravotně postižené

Lidé, kterým na konci roku končí platnost karty ZTP nebo ZTP-P, mají možnost zažádat si už o sKartu nebo o klasickou ZTP na přechodnou dobu. Budou mít tedy na výběr, zda přistoupí nebo nepřistoupí na novou sKartu. Obě dvě karty budou mít identifikační roli a budou nárokovat různé slevy.

sKarty od roku 2015

Plán Ministerstva práce a sociálních věcí počítá s kompletním nahrazením karet ZTP a ZTP-P do roku 2015. sKarty by měly mít dle ministerstva mnoho výhod, které zdravotně postižení zatím nejsou schopni docenit. Dle plánu by sKarta měla plnit funkci platební karty, identifikační karty, slevové karty a parkovací karty. Díky těmto výhodám by měla zdravotně postiženým ušetřit mnoho starostí.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


šest × 9 =