Domů > Novinky > Přerušení důchodu

Přerušení důchodu

Sociální zabezpečení se od 1.ledna výrazně změnilo. První obrovskou změnou sociálního zabezpečení se stalo zavedení druhého pilíře důchodového systému a druhou výraznou korekcí sociálního zabezpečení je zrušení daňového zvýhodnění pro pracující důchodce. A právě pracující důchodci se pokusili zajímavým způsobem obejít novelu zákona o daních z příjmů, podle které od roku 2013 nemají nárok na slevu na poplatníka na dani.

Přerušení důchodu

Většina důchodců se po nastudování zmiňované novely zákona rozhodla přerušit výplatu důchodu. Celý trik přitom spočívá v tom, že dle zákona stačí, aby si důchodci nechali přerušit vyplácení důchodu na jeden jediný den, a zůstane jim sleva na pracujícího důchodce.

Sleva pro pracující důchodce

Možnost snížit si svůj daňový základ přitom podle údajů České správy sociálního zabezpečení využilo až 25000 pracujících důchodců. Česká správa sociálního zabezpečení tak ke konci roku 2012 evidovala tisíce žádostí o přerušení důchodu. Důchodci se tímto krokem snaží ušetřit několik tisíc na daních z příjmů.

Ministerstvo financí varuje

Bohužel Ministerstvo financí si akce důchodců okamžitě všimlo a již teď varuje, že pokud zjistí u některého daňového přiznání, že došlo k záměrnému obcházení daňových zákonů vlivem přerušení důchodu na pár dní, pak se dotyčný vystavuje hrozbě pokut či penále. Vypadá to, že trik důchodců, kteří si chtěli udržet daňové výhody, Ministerstvo financí velmi brzy prokouklo a nenechá ho bez trestů.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


+ 8 = sedmnáct