Domů > Novinky > Počet předčasných důchodů roste

Počet předčasných důchodů roste

Se zajímavou statistikou přišlo minulý týden Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nová data ukazují, jakým způsobem se mění poměr předčasných důchodů vůči celkovému počtu přiznaných důchodů v roce 2012. Je vcelku logické, že ekonomická krize sebou přináší řadu vedlejších efektů a jedním z nich je nárůst počtu žádostí o předčasný důchod. Jaké je tedy situace a jaké mají možnosti ti, jež si zažádají o předčasný důchod?

Vysoká nezaměstnanost mezi padesátníky

Situace na trhu práce je velmi složitá. Aktuální data z trhu práce hovoří, že se nezaměstnanost může dostat v roce 2013 k hranici 10%. V některých oblastech Česka je přitom situace mnohem horší. Oblasti Severních Čech nebo Bruntálska se dlouhodobě potýkají s velkou nezaměstnaností, jež překračují místy i 20%. Pro mnoho starších obyvatel je odchod do předčasného důchodu rozumnou variantou, jak odejít z aktivního života.

Jaká je situace s předčasnými důchody?

V roce 2012 si o odchod do předčasného důchodu zažádalo skoro 28 tisíc obyvatel České republiky. Oproti předchozím období jde o velký nárůst, který je dle ekonomů a psychologů spojen s tím, že někteří lidé již rezignovali na hledání nové práce. Především lidé, jímž chybí do odchodu do důchodu několik let jsou krizovou kategorií z pohledu Úřadu práce. Pro tuto skupinu lidí se hledá velmi těžko uplatnění.

Co říká statistika?

Z celkového počtu více než 2,37 milionů vyplácených důchodů je celých 22 % předčasných důchodů. To znamená, že Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí měsíčně přes 523 tisíc předčasných důchodů. Pro porovnání je třeba uvést, že počet invalidních důchodů, které jsou vypláceny v České republice se pohybuje u hranice 440 tisíc.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


3 − = dva