Domů > Novinky > Nemocenská

Nemocenská

Nemocenské dávky patří k důležité součásti sociální zabezpečení v České republice. Pro rok 2013 připravila Vláda ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Česká správa sociálního zabezpečení několik změn, které mají zamezit ustavičnému plýtvání v sociálním zabezpečení. Rok 2013 tak přinese hned několik zásadních změn v nemocenské. Změny v nemocenské by měly uspořit ročně několik miliard korun.

Výpočet nemocenské

Výpočet nemocenské se pro rok 2013 výrazně změní. První výraznou změnou ve výpočtu nemocenské je korekce přiznání nemocenské během prvních tří dnů nemoci. Opoziční poslanci se snažili zrušit přijatý zákon, který během prvních tří dnů nemoci nepřiznává nárok na výplatu nemocenské. Ústavní soud zamítl žádost o zrušení tohoto zákona, takže i v roce 2013 se během prvních tří dnů nebude vyplácet nemocenská.

Nemocenské dávky

Po uplynutí prvních tří dnů nemoci má nemocný nárok na výplatu nemocenské dávky do 21. dne nemoci. Nemocenskou dávku přitom vyplácí zaměstnavatel. Výše nemocenské dávky je rovna 60% z hrubé mzdy. Hodinová mzda je však u nemocenské redukována pomocí redukčních hranic, jež se pro rok 2013 zvyšují. Navýšení redukčních hranic započítává předpokládanou inflaci.

Nemocenská

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala pro rok 2012 přes 950000 ukončených pracovních neschopností. Přitom v roce 2011 jich bylo o plných 150000 víc. Tento pokles byl dle odborníků způsoben zpřísněním podmínek pro vyplácení nemocenských dávek  a lepších kontrol České správy sociálního zabezpečení.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


2 × = dvanáct