Domů > Novinky > Jak odejít do důchodu dříve?

Jak odejít do důchodu dříve?

Důchodová reforma zamíchala kartami v oblasti sociálního zabezpečení u velké části pracujících. Zatímco dřívější systém umožňoval odchod do důchodu krátce po šedesátce, tak v budoucnosti si pracující budou muset počkat o nějaký rok déle. Tato změna odchodu do důchodu byla vyvolána potřebou zlepšit náhradový poměr mezi pracujícími a důchodci.

Využijte předdůchody

Pro ty, jež by přeci jenom chtěli odchod do důchodu v šedesáti, vymyslelo Ministerstvo práce a sociálních věcí zajímavý institut předdůchodů. Zkráceně se jedná o možnost odchodu do předčasného důchodu, aniž by se dotyčnému krátil budoucí starobní důchod. Změna v odchodech do důchodu spočívá v tom, že žadatel o předdůchod si čerpá vlastní finance, které měl uložené ve třetím pilíři, přitom nepobírá žádné dávky od státu, avšak ani si nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Vyplatí se začít se třetím pilířem

Pro všechny zájemce o předdůchod je důležité připomenout, že bezpodmínečnou podmínkou pro získání předdůchodu je založení si a spoření si ve třetím důchodovém pilíři. Účastí v penzijním připojištění si střadatel zakládá nárok dostatečnou finanční rezervu, ze které bude moci v budoucnosti čerpat předdůchod. Změna odchodu do důchodu skrz předdůchod by měla pomoci především starším pracujícím, kteří obtížně shánějí pracovní uplatnění.

Doporučuje se aktivně spořit

Přes veškeré výhrady k vládním reformám doporučuje většina ekonomů a odborníků na finance, aby si současní třicátníci začali aktivně spořit. Vedle spořících účtů a termínovaných vkladů by své portfolio měli rozšířit i o dluhopisy, akcie, podílové fondy nebo nemovitosti.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


pět × = 25