Domů > Nezařazené > Jak na důchod podle vlády?

Jak na důchod podle vlády?

Důchodová reforma změnila vcelku kompletní vnímání důchodů v České republice. Dnešní třicátníci se musí brzy rozhodnout, zda zůstanou viset na státu a budou spoléhat na nejistou státní kasu, nebo se pokusí částečně osvobodit od závislosti na státu, byť za cenu vlastních úspor. Důchody podle vlády by měly být diverzifikované a skládat se z několika částí. Určitě se tedy vyplatí podívat, jak si to vláda představuje.

Největší důchod z prvního pilíře

Dominantním důchodem budoucího důchodce by měl být příjem z prvního pilíře. Tento systém je založen na průběžném financování. Každý zaměstnavatel pošle z výplaty zaměstnance 28 % na sociální pojištění. Za tyto procenta bude dotyčnému vypočten důchod, který by měl tvořit zhruba 70 % příjmu v důchodu. Nevýhodou tohoto důchodu je absolutní nejistota ohledně budoucí kondice státní kasy. Je možné, že hodnota důchodů poklesne.

Soukromý druhý pilíř

Pro ty, jež najdou odvahu a vstoupí do druhého pilíře, stát připravil možnost odvést si z oněch 28 % sociálního pojištění, 3 % na své vlastní důchodové spoření. Sami si k těmto 3 % budou muset přidat 2 % z vlastní kapsy. Výsledkem by měl být důchod, který bude představovat cca 20 % příjmů důchodce. Avšak tento důchod nebude závislý na státní kase.

Nejmenší důchod ze třetího pilíře

Třetí pilíř je klasické penzijní připojištění. Pro budoucí důchodce by měl fungovat jako doplněk spoření. Měl by představovat 10 % příjmů pro důchodce. Avšak stejně jako druhý pilíř, tak i třetí pilíř bude jistý. Bude to přímý majetek střadatele, který nebude záviset na státních financích.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


6 × = osmnáct