Domů > Novinky > Invalidní důchod v praxi

Invalidní důchod v praxi

Invalidní důchod patří mezi základní prvky sociálního zabezpečení v České republice. Účelem poskytování invalidních důchodů je snížení rozdílu propadu příjmů u osob, které jsou z důvodu nemoci či úrazu vyřazeny pracovního procesu. Invalidní důchod tedy slouží jako podpora státu těm, jež postihla nečekaná událost a nejsou schopni se sami o sebe postarat. Invalidní důchod se stal základním stavebním kamenem sociální společnosti. Jak je to však s přivýdělkem u invalidního důchodu? A co invalidní důchod a daně?

Jak si přivydělat u invalidního důchodu?

Je velmi zajímavé, že v zákoně o invalidním důchodu není specifikováno, kolik si invalidní důchodce může měsíčně přivydělat. Jediné, na co invalidní důchodce musí brát zřetel, je skutečnost, že intenzita vykonávané práce by měla odpovídat míře přiznaného invalidního důchodu. Tedy invalida s invalidním důchodem třetího stupně by logicky neměl vykonávat klasický 160 hodinový úvazek.

Jak platí invalidní důchodci daně?

Pokud je invalidní důchodce pracujícím, tak má nárok na slevu na dani pro invalidu. Ve většině případů to vede k tomu, že dotyčný žádné daně z příjmů neplatí. Vedle toho, že většina invalidních pracuje na zkrácený úvazek, je zapotřebí započíst slevu poplatníka na daní a slevu pro invalidní důchodce. Tím se ve většině případů pracující dostanou do situace, kdy jsou jejich zálohy na dani nulové.

Na co si dávat pozor?

Invalidní důchodci, jež pobírají především invalidní důchody 3.stupně, by měli vykonávat svou práci s ohledem na míru přiznaného invalidního důchodu. V případě, že by jim při následném přezkoumání byl invalidní důchod odebrán, riskují, že budou muset již pobíraný invalidní důchod doplatit.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


tři + 8 =