Domů > Novinky > Druhý pilíř ano či ne?

Druhý pilíř ano či ne?

Druhý pilíř, důchodové spoření, platí v současnosti za jedno z nejkontroverznějších témat, které rozděluje celou společnost napříč povoláními a vzděláním. Na internetu a v novinách se lze pravidelně setkat s různými propočty a důchodovými kalkulačkami, které mají pomoci při rozhodování, zda si založit důchodové spoření. Pravdou však zůstává, že důchodové kalkulačky a propočty jenom málo reflektují základní myšlenku druhého pilíře.

Proč druhý pilíř?

Druhý pilíř, důchodové spoření, nabízí všem aktivním lidem převést si část finančních prostředků, které by standardně poslal státu na výplatu důchodů, na svůj vlastní investiční účet. Výhodou druhého pilíře je diverzifikace budoucích důchodů. Pravdou totiž zůstává, že kolem roku 2030 dojde k výraznému snižování reálné výše důchodů, neboť již současný systém výplaty důchodů je v deficitu 50 miliard korun.

Nevýhody druhého pilíře?

Velkou nevýhodou druhého pilíře je nemožnost přerušení spoření. Důchodové spoření bylo zakládáno s velmi dobrými úmysly, avšak zakládali ho úředníci s minimálními zkušenostmi v oblasti finančního poradenství. Nebyli schopni reflektovat základní požadavky většiny běžných lidí, kteří potřebují mít jistotu, že v případě finančních problémů mohou snížit své závazky na minimum.

Verdikt druhého pilíře

Druhý pilíř, důchodové spoření, si bezesporu zaslouží kritiku. V budoucnosti určitě dojde k několika úpravám. To není nic neobvyklého. Samotné penzijní připojištění nebo stavební spoření byly několikrát novelizovány, takže je jasné, že i důchodové spoření si projde změnami. Základní myšlenka však zůstane. Žádná politická strana již nebude chtít řešit důchodovou reformu, která nikdy žádné pozitivní body nepřinese.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


devět × 7 =