Předdůchod

Úplnou novinkou v systému sociálního zabezpečení je předdůchod. Nejedná se přitom o předčasný důchod, jak by název mohl napovídat. Služby předdůchodu lze využívat od 1. Ledna 2013 a jeho vznik souvisí s důchodovou reformou, kterou v roce 2012 schválila Vláda a Poslanecká sněmovna. Díky předdůchodu lze s pomocí penzijního připojištění získávat pravidelný důchod ze soukromého penzijního připojištění. Předdůchod tak dává poprvé možnost ovlivnit svůj odchod do důchodu vlastním individuálním spořením.

Jak funguje předdůchod?

Základní myšlenkou předdůchodu je získání statutu důchodce, aniž by dotyčný splňoval řádné podmínky. Důchod mu však nebude vyplácen ze státních peněz ale z jeho soukromého spoření ve třetím pilíři důchodového systému, penzijním připojištění. Pro mnoho účastníků penzijního připojištění je to šance, jak odchod do důchodu o nějaký ten rok přiblížit. Předdůchodce čerpá individuální úspory a doba strávená v předdůchodu se mu počítá do řádného výměru starobního důchodu. Oproti klasickému předčasnému důchodu si tak nekrátí následný starobní důchod.

Podmínky předdůchodu

Pro získání předdůchodu musí mít žadatel penzijní připojištění, ve kterém se aktivně spoří. Měl by mít naspořeno tolik, aby mu mohla být po dobu předdůchodu vyplácena pence, jež by se měla rovnat určitému podílu hrubé mzdy v národním hospodářství. Podíl bude ještě upravován, neboť pro něj v současnosti neexistuje shoda. Pro ilustraci lze uvést příklad. Na předdůchod dosáhne ten, jehož penzijní připojištění bude schopno vyplácet měsíční předdůchod ve výši 40% hrubé mzdy v národním hospodářství.

Shrnutí předdůchodu

Pro shrnutí předdůchodu je zapotřebí podívat se trochu do budoucnosti. Aktuální penzijní připojištění není bráno jako prostředek pro zajištění penze. Většina lidí považuje penzijní připojištění za jakýsi doplněk spoření. Předdůchody by toto měly výrazně změnit. Díky možnosti zkrátit si odchod do důchodu by mělo dojít k postupnému zvyšování měsíčním úložek do penzijního připojištění. Předdůchody by se tak měli stát zajímavým pomocníkem pro starší pracující.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy


+ dva = 11